Slováci sa vyznamenali vo svete

Autor: Richard Kalič | 8.2.2018 o 10:55 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  84x

Médiami prebehla v posledných dňoch informácia, že vedci objavili v guatemalskej džungli významné pozostatky mayských miest. Tento objav je veľmi výrazný vo svete vedy a Slováci v ňom mali prsty.

Cieľom tohto blogu je upozorniť na informáciu, ktorá ostala popri fakte, že bolo niečo objavené, celkom nevýrazná. Aj napriek tomu si však treba uvedomiť, že slovenské pričinenie nie je malé a pre vedu a školstvo celkom významné. Už len preto, že boli naši občania zapojení do objavu s významom na celosvetovej úrovni.

Centrum mezoamerických štúdií Filozofickej fakulty UK v Bratislave dokonca pri tejto príležitosti na štvrtok oznámilo tlačovú konferenciu, na ktorej bude pravdepodobne prezentovať výsledky práce slovenských vedcov a pomocníkov zapojených do tohto výskumného projektu.

Výskum bol realizovaný najmä pomocou laserového skúmania. Medzinárodnému tímu sa podarilo objaviť pyramídy, kanály, cesty, chrámy a ďalšie stavby. Tento objav prispeje do viacerých oblastí vedy – na jednej strane má význam v oblasti architektúry, na strane druhej môže bližšie priblížiť napríklad krízový manažment, ktorý mayská civilizácia uplatňovala a z ktorého môžu čerpať ďalšie generácie.

Pevne verím, že UK ako vzdelávacia a výskumná inštitúcia z tohto faktu vyťaží čo najviac, či už v oblasti výskumnej práce, alebo v oblasti robenia dobrej reklamy bratislavskému univerzitnému prostrediu.

A ešte raz zdôrazňujem, že výsledky tejto práce sú uznávané celosvetovo, čo dokladá napríklad to, že o nich informoval uznávaný časopis National Geographic. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?